Pazar, Temmuz 14

AB üyelerinin ekonomik uyum sorunu

Uygun ekonomik politikalar tek başına euro kulübüne girmek için yeterli değildir. Zengin ve fakir ülkeler arasındaki gerçek uyum ve istikrar için bu politikaların disiplinli bir şekilde sürdürülmesi gerekmektedir. Reel Ekonomide, reel ekonomik uyum ve gelir dengesizliği kavramını inceliyoruz.

Avrupa Birliği’ne üye devletlerin tek para birimi olan Euro’ya katılmak için 4 kriteri karşılaması gerektiğini biliyor muydunuz?

Ancak mali krizden çıkarılan en önemli ders, euro kulübüne katılanların istikrarlı bir şekilde güçlü ekonomi politikaları uyguladıklarıdır. Üye Devletler, sürdürülebilir koordinasyon politikalarını sürdürmelidir. Burada kastedilen, düşük gelirli ülkelerin daha zengin ülkeleri yakalamasıdır.

Bir araba kulübünün sürücüleri gibi Euro’ya katılmak isteyen ülkeler Maastricht uygunluk kriterleri buluşmalı

Ancak bu kulübe girdikten sonra, güçlü sürücülere ayak uydurmak için yenilikler yapmaya devam etmeleri gerekiyor.

Düşük gelirli ülke, daha zengin ülkelerle yarışta güçlü bir konum için kendisini yeniden şekillendirmek ve ülkenin reel gelirini yükseltmek zorunda kalacak.

Bu, zayıf kurumlar ve yönetişimin, daha zengin ülkelerdeki kurumların gücüyle eşleştiği anlamına gelir.

Bu aynı zamanda vatandaşların yaşam standartlarını diğer kulüp üyelerininkine daha yakın seviyelere yükseltmektir.

Ülke ekonomisinin rekabet edebilir hale gelebilmesi için ülkedeki işçilerin ve işgücünün üretkenliğinin artması gerekmektedir.

Bu önlemler enflasyonu kontrol altında tutar ve bir şok emici görevi görerek ülkeyi ve kulübü büyük şoklara karşı dirençli hale getirir.

“Portekiz, gerçek uyumun mükemmel bir örneği. Mali kriz sırasında iflasın eşiğine gelen Portekiz ekonomisi, AB ortalamasının üzerinde büyümeye başladı. Ülkenin kişi başına düşen gelirine bakarsanız, hala kriz öncesi seviyelerin altında.”

“Muhatabımız Charlotte Kan’ın bildirdiği gibi Portekiz, verimliliğe dayalı reformlar uygulayarak daha zengin avro bölgesi ülkelerini yakalamayı hedefliyor.”

Portekizliler, Avrupa Birliği ülkeleri arasında en uzun çalışma saatlerine sahip ülkeler arasında yer alıyor. Ancak, işçi verimliliği 28 Üye Devletin altında kalmaktadır. Bu paradoks, 1950’lerde başlayan uyum sürecini 1990’ların ortalarında buharlaştırdı.

Portekiz Ekonomi Bakanlığı Strateji ve Araştırma Dairesi Başkanı Prof. Ricardo Pinheiro Alves konuya açıklık getiriyor:

“Önceden şirketlerin pazarlanamayan sektörlere yatırım yapması ve işçilerin orada çalışması daha kârlıydı. Elbette eğitimde yapısal açıklamalar var. Ortalama olarak Portekiz nüfusu diğer Avrupa ülkelerine göre daha az eğitimli. Daha verimli çalışmamız gerekiyor. Daha iyi organize olmamız ve daha büyük şirketlere sahip olmamız gerekiyor. Böylece teknoloji ve bilgi ekonominin geri kalanına yayılabilir.”

Portekiz’deki yetişkinlerin neredeyse dörtte birinin ortaokul diploması yok. Özellikle dijital dünyada beceri eksikliği, ülkenin yeni ekonominin fırsatlarını tam olarak değerlendirmesini engelliyor. Bu, krizin daha da kötüleştiği bir durum yaratır.

Teknoloji alanında eğitim veren Cinel Okulu’nun müdürlerinden Raul Cordeiro’ya mikrofonu teslim ettik:

“2008-2009’dan önce öğrencilerimizin çoğu, yaklaşık %80’i gençti. Ancak krizden sonra bu tamamen değişti. Kursiyerlerimizin çoğu orta yaşlı insanlar. Yeni işlere girebilmek için yeni beceriler edinmeleri gerekiyor.”

Eğitimli Portekizlilerin yaklaşık beşte biri kriz sırasında ülkelerini terk etti. Bu nedenle işgücünün kalitesinin artırılması stratejik bir öncelik haline gelmiştir.

Porto’da Bilgi Merkezi açan Fransız teknoloji şirketi Altran’ın baş teknoloji sorumlusu Rodrigo Maia’nın da altını çizdiği gibi, beyin göçüne karşı etkili çözümler bulunması gerekiyor.

“Portekiz’den başka ülkelere insan götürmek değil. Buraya proje getirip, ülkenin yetenekleriyle burada üreterek işimizi uluslararası düzeyde yürütmek zorundayız. Bu nedenle Portekiz’e yatırım yapma kararı aldık.”

Geçen yıl Portekiz hükümeti, tüm nüfusun dijital becerilerini geliştirmeye yönelik büyük bir ulusal girişim olan InCode2030’u başlattı. Gezgin bir ulus olarak Portekizliler, Avrupalı ​​komşularına yetişmek için yenilikçi bir ulus, gerçekten dijital bir toplum ve ekonomi olmaya çalışıyor.

Portekiz gibi ülkelerin vatandaşları gerçekten zengin komşularına ayak uydurabilecek mi? IMF’nin Avrupa ofisi direktörü Jeffery Franks’e bunun nasıl işe yarayacağını sorduk.

Maithreyi Seetharaman, Euronews:

“Jeffery, ‘uygun’un senin için ne anlama geldiğini göstermek için çantana ne getirdin?”

Jeffery Franks:

“Bu konu üzerinde çok düşündüm ve sanat üzerine bir kitap getirmeye karar verdim. 1400’lerin sanatçısı Brunelleschi, iki boyutlu tablolara üç boyutlu bir perspektiften bakmış ve tablodaki tüm nesnelerin bir noktada birleştiğini bulmuş. Uyum kavramıyla bunu düşünmüştüm. Bu yüzden Raphael’in ünlü bir tablosunu yanımda getirdim. Ortak bir ekonomik birim, aynı noktaya bakarak uzak ekonomileri birbirine yakınlaştırır.”

euronews:

“Aslında son birkaç yılda yakınsamadan daha fazla sapma gördük. Son on yılda ne oldu?”

Jeffery Franks:

“1960’larda bir yakınsama evresi vardı. 1990’larda euro’nun oluşumuna yol açan başka bir yakınsama evresi daha vardı. Son krizde bariz bir ayrışma ortaya çıktı. Dolayısıyla kriz bazı ülkeleri çok sert vurdu ve toparlanması yavaş oldu. Diğerleri sağlam yollarına devam ettiler.

Ekonomistler, büyümenin üç ana kaynağı hakkında konuşmayı severler. Çalışmak, daha fazla işçiye sahip olmak demektir. Avrupa’da nüfus azalmaya başlıyor, dolayısıyla işçi sayısı da azalıyor. İkincisi yatırımdır. Avrupa’da yatırım toparlanıyor, ancak rakamlar hala kriz öncesi seviyelerin altında.

Üçüncüsü verimliliktir. Makinelerin ve çalışanların daha verimli üretim yapmalarını sağlamak, çözümün anahtarı olacak.”

euronews:

“Eğer bir Avrupa vatandaşıysanız ve ülkenizin ekonomisini 10 yıldır takip ediyorsanız, ortak para birimi olan euroda yakınsamalardan ziyade ayrışmalara neden olan herhangi bir kusur olup olmadığını da merak ediyorsunuz.”

Jeffery Franks:

Tabii krizden sonra fark ettiğimiz şey, parasal birlik alanlarının eksikliğiydi. Yani ortak bir para ve para politikamız vardı ama bankalar birliğimiz yoktu. Artık bir bankacılık birliğimiz var. Tam olarak değil, ama önemli ilerleme kaydettik. Sermaye piyasaları birliği ile ilgili bir çalışma var. Geleceğe yönelik potansiyel ortak mali kapasiteye ilişkin tartışmalar başladı.”

euronews:

“Gelirinizin düştüğünü söylediniz…”

Jeffery Franks:

EVET…

euronews:

“Nasıl eşit olarak artırabiliriz?”

Jeffery Franks:

Daha yüksek üretkenlik kazanımlarına yol açabilecek ekonomik reformlar en önemli öncelik olmalıdır. Üyeler arasında daha fazla gelir yakınsama istiyorsanız. Bu reformlar her ülkede aynı olmayacak, bazı ülkelerde belki ürün piyasaları çok katı. Diğer alanlarda işgücü piyasasında ele alınması gereken sorunlar olabilir… Ülkelerde Ar-Ge harcamalarına ihtiyaç vardır. Bu nedenle her ülke kendi gerçeğine uygun bir çözüme odaklanmalıdır. Sorumlu liderlerin son on yıla bakmaları ve çıkarılacak dersleri iyi çalışmaları gerektiğini düşünüyorum. Sadece Avrupa Birliği için değil. Aynı zamanda, ülkeler bir sonraki krizden kaçınmak için daha iyisini yapmayı öğrenmelidir. Gelecekteki krizleri daha az derin hale getirecek ve zamanl
a gelişecek eğilimleri yakalamalıyız”.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sponspor Bağlantılar: baraj doluluk oranları - izmir su kesintisi - Adana Demirspor - 2024 Yerel Seçimleri -
okulturlari.org
Antalya Haber Sunucu
marsbahis giriş