Pazar, Temmuz 14

ABD’den ‘İran’ın SİHA programını destekleyen’ Türkiye merkezli şirketlerin de olduğu ağa yaptırım

Amerika Birleşik Devletleri, İran’a silahlı insansız hava aracı parçalarının tedarikinde yardımcı olduğu öne sürülen bir ağa yaptırım uyguladı

REKLAM

Amerika Birleşik Devletleri Hazine Bakanlığı, İran’ın silahlı insansız hava aracı (SİHA) programı için hassas parçaların tedarikine yardımcı olan, aralarında Türkiye merkezli iki şirketin de bulunduğu bir ağın yaptırım listesine alındığını açıkladı. 

Bakanlıktan yapılan açıklamada, bu ağın İran’ın Shahed serisi insansız hava araçlarında kullanılan servo motorlarını tedarik etmesini sağlayan sevkiyatları ve finansal işlemleri kolaylaştırdığı belirtildi. 

Bakanlık ayrıca İran’ı, Ukrayna’yı işgalinde kullanılmak üzere Rusya’ya Shahed-136 tipi SİHA’lar göndermekle suçladı. 

ABD Hazine Bakanlığı Yabancı Varlıkların Konrolü Ofisi’nin bu ağın bir parçası olduğu belirlenen, Çin, Hong Kong, Türkiye, Birleşik Arap Emirlikleri ve İran’da bulunan 5 kurum ve 2 kişiye yaptırım uyguladığı bildirildi. 

Türkiye merkezli Dal Enerji ve Anka Port şirketleri, yaptırım listesine alınan şirketler arasında yer alıyor. 

ABD Hazine Bakanlığı, bu iki şirketin İran merkezli PESC şirketinin servomotor tedarikini desteklemek için toplamda yüz binlerce doları bulan finansal işlemlerini kolaylaştırdığını ve PESC’nin ABD ve uluslararası finans sistemlerine erişimini sağladığını öne sürüyor. 

Dal Enerji’nin ayrıca, İran Kimya Endüstrileri Yatırım Şirketi’ni desteklemek amacıyla İran’ın yasa dışı petrokimya satışları için yüz binlerce dolarlık ödeme yapılmasını sağladığı belirtiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sponspor Bağlantılar: baraj doluluk oranları - izmir su kesintisi - Adana Demirspor - 2024 Yerel Seçimleri -
okulturlari.org
Antalya Haber Sunucu
marsbahis giriş