Pazartesi, Temmuz 22

Avrupa’nın havası en kirli şehirlerinden biri olan Milano, şehir merkezinde otomobilleri yasaklıyor

Bu haberin orjinalinin yayınlandığı dil İngilizce

Belediye Başkanı Sala, yasaklama planıyla ilgili “Merkezde lüks arabaların geçit törenini izlemek artık devam edemez” dedi.

REKLAM

İtalya’nın en işlek ve hava kirliliği en yüksek şehirlerinden Milano, araçların şehir merkezine girişini yasaklamaya hazırlanıyor.

Belediye Başkanı Giuseppe Sala, 1.4 milyon nüfuslu metropolde gürültü ve hava kirliliğini azaltmak istiyor.

Uygulama kabul edilirse, 2024 yılında yürürlüğe girecek. Yetkililer yasağı uygulamak için güvenlik kameraları kullanacak.

Milano Avrupa’nın en kirli şehirlerinden biri

Milano, Avrupa’nın havası en kirli şehirlerinden biri. İnsan sağlığı için risk oluşturan ince partiküllerin yoğunluğu nedeniyle hava kalitesi düşük.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından güvenli kabul edilen maksimum seviye için kirlilik oranının ortalama 5 μg/m3’ü (metreküp başına mikrogram) geçmemesi gerekiyor.

Milano’daki kirlilik seviyesi ise 19.7 μg/m3 ile güvenli kabul edilen miktarın neredeyse dört katı.

Belediye Başkanı Sala geçen hafta sürdürülebilirliği teşvik etmek amacıyla düzenlenen bir festivalde yaptığı konuşmada “Bu küçük bir şey ama aynı zamanda tarihi bir şey” dedi.

Yasağı uygulamak için trafiği kaydedecek ve özel araçların girişini engelleyecek kameralar yerleştirilecek.

Otoparka erişim sağlayan herkes, taksiler ve toplu taşıma araçları yasaktan muaf tutulacak.

Bölgeye izinsiz girdiği tespit edilenler para cezasına çarptırılacak.

Bu adım, şehirde lüks dükkanların bulunduğu Fashion Quadrilatero da dahil olmak üzere Milano’nun en işlek bölgelerini daha yaya dostu hale getirecek.

Belediye Başkanı Sala ayrıca, “Ben kapitalizm karşıtı değilim, ancak dürüst olmak gerekirse merkezde süper arabaların geçit törenini izlemek artık devam etmemeli” dedi.

Belediye Başkanı ayrıca bu tür reformların devamının geleceğini de belirtti.

Milano’daki araba yasağı ‘saçmalık’ olarak eleştiriliyor

Ancak herkes bu reformdan yana değil. Banliyö ‘komünü’ Sesto San Giovanni’nin Belediye Başkanı Roberto Di Stefano, şehrin geniş alanlarındaki trafik kısıtlamalarına ek olarak, “Sala şimdi de 2024’ten itibaren artık hiçbir arabanın dolaşamayacağı bir Milano fikrini ortaya atıyor” eleştirisinde bulundu.

Di Stefano, bu önlemin “sadece Milanoluları değil, her gün işe gidip gelmek zorunda kalan kenar mahallelerdeki tüm vatandaşları cezalandıran bir saçmalık” olduğunu sözlerine ekledi.

Stockholm şehir merkezine araç girişini yasakladı

Milano araba yasağını uygulamak isteyen ilk Avrupa şehri değil. İsveç’in başkenti Stockholm, benzinli ve dizel araçların şehir merkezine girişini engellemeyi yasakladığını duyurmuştu.

Bu önlemle emisyonların azaltılması ve kirliliğin düşürülmesi hedefleniyor. Stockholm’de yeni kurallar 31 Aralık 2024 tarihinde yürürlüğe girecek.

Paris de Olimpiyat Oyunları öncesinde benzer bir plan üzerinde çalışıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

okulturlari.org
Antalya Haber Sunucu
meritking