Pazar, Temmuz 14

Çin’de doğurganlık ülke tarihinin en düşük seviyesine geriledi

Çin Nüfus ve Kalkınma Araştırma Merkezi’nin yayınladığı son rakamlara göre ülkenin 100 milyondan fazla nüfusa sahip ülkeler arasında en düşük doğurganlık seviyesine sahip olduğu belirtildi.

Çin’in doğurganlık düzeyi 2022’de rekor düşüş kaydederek 1,09’a geriledi. 

REKLAM

Devlet medyası National Business Daily’nin Nüfus ve Kalkınma Araştırma Merkezi’nin yayınladığı son rakamlara dayandırdığı haberinde Çin’in 100 milyondan fazla nüfusa sahip ülkeler arasında en düşük doğurganlık seviyesine sahip olduğu belirtildi. 

Rakam halihazırda Güney Kore, Tayvan, Hong Kong ve Singapur ile birlikte dünyanın en düşük seviyelerinden biri haline gelmiş durumda.

Doğurganlık seviyesinin aile başına 1,09 çocuğa gerilemesi Pekin tarafından büyük endişe ile karşılanıyor. 

Çin’in nüfusunun son altmış yılda ilk kez düşmesinden ve yaşlanmasından dolayı Pekin, doğum oranını yükseltmek için acilen mali teşvikler ve çocuk bakım olanaklarının iyileştirilmesi de dahil olmak üzere bir dizi önlem için düğmeye basmış durumda. 

Mayıs ayında konu hakkındaki bir toplantıya başkanlık eden Devlet Başkanı Şi Cinping, nüfusu arttırmak için eğitim, bilim ve teknolojiye odaklanılacağını ve gelecekte ekonomik büyümeyi desteklemek için “ılımlı doğurganlık” seviyesinin korunmaya çalışılacağını söyledi.

Ülkede birçok çalışan kadının yüksek çocuk bakım masrafları ve hamileliğin kariyere ara vermek zorunda bırakması nedeniyle az sayıda ya da çocuksuz bir evliliğe yöneldiği gözlemleniyor. 

Üstelik birçok bölgede babalık izinlerinin hala yok denecek kadar az seviyede bulunması çocuk sahibi olunmasını frenleyen diğer bir faktör olarak ön plana çıkıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sponspor Bağlantılar: baraj doluluk oranları - izmir su kesintisi - Adana Demirspor - 2024 Yerel Seçimleri -
okulturlari.org
Antalya Haber Sunucu
marsbahis giriş