Çinli lider Şi’nin katılmayacağı G20’de ABD gelişmekte olan ülkeleri yanına çekebilir mi?

0

“Çin ekonomisine ne olursa olsun, ABD kalkınmanızı finanse etmeye yardımcı olabilir” fikrini savunacak ABD lideri, bu ülkelere milyarlarca dolar akıtan ancak birçoğunu borç batağında bırakan Çin’in Kuşak ve Yol projesine alternatif sunacak.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Joe Biden, bu hafta sonu Hindistan’da yapılacak G20 Zirvesi’nde Afrika, Latin Amerika ve Asya’daki hızlı büyüyen ekonomileri Çin’in yörüngesinden çıkarabilmek için görüşmelerde bulunacak. 

REKLAM

“Çin ekonomisine ne olursa olsun, ABD kalkınmanızı finanse etmeye yardımcı olabilir” fikrini savunacak ABD lideri, bu ülkelere milyarlarca dolar akıtan ancak birçoğunu borç batağında bırakan Çin’in Kuşak ve Yol projesine alternatif sunacak.

Zirveye Çin Devlet Başkanı Şi Cinping’in katılmayacak olması da Biden’a kontrol altına almakta zorlandığı bir siyasi kulübün gündemini yeniden şekillendirmek için dar bir alan yaratıyor.

Biden’ın sunumunun merkezinde Dünya Bankası reform önerileri ve kredi kuruluşunun gelişmekte olan ülkelerde iklim ve altyapı yardımlarına yönelik fonların artırılması yer alıyor. Bu da hibe ve krediler için 2027 yılına kadar toplam 600 milyar dolarlık yeni finansmanın serbest bırakılması anlamına gelebilir.

‘ABD mi Çin mi?’ ikilemi

Biden dış politikasını Rusya’nın Ukrayna’daki savaşına karşı durmak, Çin ile rekabeti yönetmek ve Demokratların 2024 başkanlık seçimlerindeki muhtemel Cumhuriyetçi rakibi olan selefi Trump tarafından ihmal edilen ABD ittifaklarını yeniden kurmak üzerine kurdu.

Bu çabalar ABD’nin geleneksel ortakları nezdinde başarıya ulaştı ancak Brezilya, Hindistan ve Güney Afrika gibi gelişmekte olan ülkeler nezdinde daha az yankı buldu; bu ülkeler Batı’dan daha fazla yatırım almak isteseler de Washington’un Pekin ve Moskova ile yaşadığı anlaşmazlıklardan etkilenmemeye çalıştı.

Güney Afrika Devlet Başkanı Cyril Ramaphosa’nın eski dış politika danışmanı Khulu Mbatha, “Ukrayna savaşında olduğu gibi taraf tutmadan manevra yapabilmeliyiz” dedi.

Öte yandan Çin ve Güney Afrika’nın yanı sıra Brezilya, Rusya ve Hindistan’ı içeren BRICS grubu, Washington’u dışlıyor ve yakında Suudi Arabistan, İran, Etiyopya, Mısır, Arjantin ve Birleşik Arap Emirlikleri’ni de listesine eklemeyi planlıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku