Polonya, Kiev’e silah yardımının durdurulduğunu açıkladı

0

Ukrayna’nın en sadık müttefiklerinden biri olan Polonya, Kiev’e silah yardımının durdurulduğunu açıkladı

Polonya, iç piyasayı bozmamak gerekçesiyle Ukrayna’dan tahıl ithalatı yapmama kararı aldıktan sonra Kiev’e silah yardımını da durdurdu.

REKLAM

Tahıl ithalatı nedeni ile ikili ilişkilerde tansiyonun yükseldiği Varşova ile Kiev arasında ipler kopma noktasına geldi. Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki, “Artık Ukrayna’ya silah transfer etmiyoruz” diyerek, bunun yerine kendi orduların daha modern silahlarla donatılmasına odaklanacaklarını söyledi.

Polonya halihazırda Ukrayna’ya Sovyet döneminden kalma 320 tank ve 14 MiG-29 savaş uçağı gönderdi. 

Polonya’nın kararı Zelenskiy’nin “ithamları” sonrasında geldi

Söz konusu karar ise Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenskiy’nin Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda yaptığı konuşması sonrası geldi. 

Zelenskiy, konuşmasında, “Bazı ülkeler Ukrayna ile dayanışma içindeymiş gibi davrandılar” demiş, bunun üzerine Ukrayna’nın Varşova Büyükelçisi Polonya Dışişleri Bakanlığı’na çağrılmıştı.

Polonya tarafı Zelenskiy’nin sözlerini, “Savaşın ilk günlerinden bu yana Ukrayna’yı destekleyen Polonya açısından haksız” olarak nitelendirdi.

Daha önce kararlaştırılan mühimmat ve silah teslimatları yapılacak

Polonyalı üretici PGZ önümüzdeki aylarda yaklaşık 60 Krab topçu silahı göndereceği için Ukrayna’ya silah ihracatı tamamen durmayacak.

Hükümet sözcüsü Piotr Muller, Ukrayna ile imzalanan sözleşmeler de dahil olmak üzere, yalnızca daha önce kararlaştırılan mühimmat ve silah teslimatlarının yapılacağını açıkladı.

Polonya Devlet Varlıkları Bakanı Jacek Sasin de verdiği demeçte başbakanın yorumlarıyla ilgili olarak “şu anda durum başbakanın söylediği gibi, gelecekte göreceğiz” dedi.

Polonya’da iktidardaki Hukuk ve Adalet Partisi, 15 Ekim’de yapılacak oylama öncesinde son haftalarda sert bir seçim kampanyası yürüterek söylemini sertleştirdi ve Ukrayna’dan tahıl ithalatı nedeniyle kendilerini tehdit altında hisseden Polonyalı çiftçileri savunmaya başladı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku