Pazartesi, Temmuz 22

Putin: Trump’ın Ukrayna’da savaşı bitirme planını ciddiye alıyoruz

Putin, Trump’ı “samimi” bulduğunu söyledi.

REKLAM

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Perşembe günü Astana’da düzenlenen Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) zirvesinde yaptığı basın açıklamasında, ABD’nin (ABD) eski başkanı Donald Trump’ın cumhuriyetçi başkan adayı olarak gördüğünü söyledi. Bir sonraki seçimlerde “Ukrayna” savaşı sona erdirme planını çok ciddiye aldığını açıkladı.

“Bir başkan adayı olarak Trump’ın Ukrayna’daki savaşı bitirmek istediği ve buna hazır olduğu yönündeki açıklamasını çok ciddiye alıyoruz” diyen Putin, Trump’ın yaptığı planın “kritik bir konu” olduğunu da sözlerine ekledi.

“Bunu tam olarak nasıl başaracağınıza dair planlarınızı görmedim ve bu kritik bir soru. Ancak bu açıklamaları samimi bir şekilde yaptığından hiç şüphem yok.”

Putin, Şubat ayında yaptığı açıklamada, mevcut ABD Başkanı Joe Biden’ı Trump’a tercih edeceklerini belirterek, “Amerikan halkının güvendiği herhangi bir liderle çalışacağız” demişti.

Putin’in açıklamasına hızlı bir şekilde yanıt veren Donald Trump, “Putin benim hayranım değil” dedi.

Rusya, Ukrayna’nın Karadeniz kıyısındaki Kırım yarımadasını ilk kez 2014 yılında işgal etmişti.

Kırım’ın işgalinden kısa bir süre sonra, etnik Rus nüfusun ağırlıklı olduğu Donbass’taki Luhansk ve Donetsk oblastları, Rusya’nın desteğiyle Ukrayna yönetimine savaş ilan etti ve tanınmayan iki cumhuriyet kurdu. Daha sonra Rusya, Ukrayna’yı işgalinin bir parçası olarak bu iki cumhuriyeti ilhak etti.

Şubat 2022’de Rusya, Ukrayna’nın “Nazilerden kurtarılması gerektiğini” öne sürerek ülkeye geniş çaplı bir işgal başlattı ve özellikle doğu Ukrayna’da çatışmalar hala devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

okulturlari.org
Antalya Haber Sunucu
meritking