Pazar, Temmuz 14

Ukrayna, Rusya’nın Harkiv’e ‘Kuzey Kore yapımı füzeyle saldırdığına dair’ kanıt sundu

Üst düzey ABD’li ve Ukraynalı yetkililer, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırılarında Kuzey Kore yapımı füzeler kullandığını söyledi.

REKLAM

Kharkiv Savcılığı, “Rusya’nın Ukrayna’ya ilk kez Kuzey Kore yapımı bir füzeyle saldırdığına” dair deliller sundu.

Savcı sözcüsü Dmytro Chubenko, 2 Ocak’ta şehre çarpan füzelerden birinin görsel ve teknik olarak Rus modellerinden farklı olduğunu söyledi.

Chubenko, kalıntılarını gösterdiği basın toplantısında, “Üretim yöntemi çok modern değil. Daha önce Kharkiv’e saldırılarda gördüğümüz standart İskender füzelerinden farklılıklar var. Bu füze, Kuzey Kore füzelerinden birine benziyor.” dedi. füze. . dedi.

Füzenin çapının Rus İskender füzesinden biraz daha büyük olduğunu, kafasının, iç elektrik aksamının ve arka kısımlarının farklı olduğunu belirten Chubenko, füzenin tam modeli hakkında bilgi vermedi.

Ukrayna iddiasını destekleyecek kanıtları sundu

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’in danışmanlarından Mykhailo Podolyak, Cuma günü yaptığı açıklamada, Kharkiv bölgesini vuran füzelerden birinin Kuzey Kore yapımı olabileceğini söyledi.

Sosyal medyada “Saklanacak bir şey kalmadı… Rusya Federasyonu, gerçek bir soykırım savaşının parçası olarak Kuzey Kore’den satın aldığı füzelerle ilk kez Ukrayna topraklarını vurdu” diye yazdı. Podolyak iddialarına kanıt sunmadı.

Rusya’nın Kuzey Kore’nin sağladığı kısa menzilli balistik füzeleri Ukrayna’ya fırlattığı iddiası ilk kez ABD tarafından dile getirildi. Bu açıklamaya ilişkin Kremlin’den herhangi bir yanıt gelmedi.

Kuzey Kore, 2006’daki ilk nükleer denemesinden bu yana Birleşmiş Milletler silah ambargosu altında.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sponspor Bağlantılar: baraj doluluk oranları - izmir su kesintisi - Adana Demirspor - 2024 Yerel Seçimleri -
okulturlari.org
Antalya Haber Sunucu
marsbahis giriş