ABD’li yetkili: Putin, 2024 başkanlık seçimi sonuçlarını görmeden Ukrayna’da barış yapmaz

0

ABD’li yetkili, eski Başkan Donald Trump’ın olası zaferinin Batı’nın Kiev’e verdiği desteği sarsabileceği yönündeki endişesini dile getirdi.

REKLAM

Üst düzey bir ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilisi, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Kasım 2024’te yapılacak ABD başkanlık seçimlerinin sonuçlarını görmeden Ukrayna’da barış yapmayacağını değerlendirdi.

Kamuoyu yoklamalarına göre Cumhuriyetçi Parti’nin mevcut adayları arasında ön sıralarda yer alan Donald Trump, Washington’un Kiev’e sağladığı mali ve askeri desteği sert bir şekilde eleştiriyor.

NATO dışişleri bakanlarının Brüksel’deki toplantısının ardından basına brifing veren yetkili, ittifakın gelecek yıl içinde bir barış anlaşması ihtimalinin bulunmadığını bilerek Ukrayna’ya destek verdiğini kaydetti.

İsminin açıklanmaması kaydıyla konuşan yetkili, “Benim beklentim, Rusya lideri Vladimir Putin’in seçimlerimizin sonuçlarını görmeden barış yapmaması veya anlamlı bir barış yapmamasıdır” dedi. dedi.

Bu ifadelerin kendi kişisel görüşünü mü, yoksa Amerikan hükümetinin resmi görüşünü mü yansıttığı sorulduğunda, bunun ABD’de “geniş çapta kabul edilen bir görüş” olduğunu söyledi.

Aynı yetkili, Trump’ın adını vermeden ve 2024 ABD başkanlık seçim sonuçlarının Ukrayna’ya verilen desteği nasıl etkileyeceğini açıkça belirtmeden, “Salı günkü NATO toplantısında müttefikler ‘bu bağlamda Ukrayna’ya’ güçlü desteklerini ifade ettiler.

Kasım ayında yapılan bir Reuters/Ipsos anketi, Trump ile mevcut Başkan Joe Biden’ın sıkı bir yarış içinde olduğunu ortaya koyuyor.

Benzer şekilde anket, katılımcılardan iki isim arasında seçim yapmaları istendiğinde Trump’ın %51’e karşı %49 ile Biden’ın önünde olduğunu gösteriyor.

Demokrat Başkan Biden, Şubat 2022’de başlayan Rus işgalinden bu yana Kiev’e büyük ölçekli askeri yardım ve diğer destekler sağladı.

Ancak yönetiminin Ukrayna’ya ek fon sağlama çabası Cumhuriyetçilerin kontrolündeki Temsilciler Meclisi tarafından engelleniyor.

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, yeniden seçilmesi halinde savaşı 24 saat içinde bitirebileceğini söyledi ve Donald Trump’ı çatışmanın boyutunu kendi gözleriyle görmesi için Ukrayna’ya davet etti.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku