Pazartesi, Temmuz 22

Erdoğan, UEFA’nın Demiral kararını eleştirdi: Fransızlara ‘niye horozlanıyorsun’ diyen var mı?

Başkan, UEFA Demiral’in kararını eleştirerek, Alman ve Fransız formalarından örnekler verdi.

REKLAM

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cuma günü Kazakistan’dan dönüşünde gazetecilere yaptığı açıklamada, Avrupa futbolunun yönetim ve denetleme organı olan Avrupa Futbol Federasyonları Birliği’nin (UEFA) Türk milli futbolcuya verdiği iki maç penaltıyı eleştirdi. Bozkurt imzası için Merih Demiral.

“Birisi ‘Fransızların gömleğinde horoz var, sen neden horoz takıyorsun?’ diyor. Erdoğan, Alman milli takımının da kartal sembolüne sahip olduğunu söyledi.

“Orada Merih bu görüntüden duyduğu heyecanı dile getirdi. Erdoğan, “Daha sonra Dışişleri Bakanlığımız yetkililerine çağrıda bulunarak gerekli tedbirlerin alındığını” ifade eden Erdoğan, “Olağanüstü bir durum ortaya çıkmadığı sürece Türkiye’nin cumartesi günü Hollanda ile çeyrek finale çıkacağını” ifade etti.

UEFA, “bozkurt selamı” nedeniyle Merih Demiral’e 2 maç ceza verdi.

UEFA’nın kararına gerekçe olarak Demiral’in “sportmenliğe aykırı davranışı” gösterildi.

Ceza kararının UEFA Disiplin Yönetmeliği’nin 11. maddesi olan “Genel Davranış İlkeleri” çerçevesinde verildiği belirtildi.

UEFA’dan yapılan açıklamada, “Türkiye Futbol Federasyonu oyuncusu Merih Demiral’in, genel davranış ilkelerine uymadığı gerekçesiyle, katılabileceği toplam iki UEFA temsili kulüp müsabakasından diskalifiye edilmesine karar verilmiştir. temel nezaket kurallarını ihlal etti, spor müsabakalarını spor dışı etkinlikler olarak kullandı ve futbolun itibarına zarar verdi.” ifadelerine yer verildi.

Almanya’da oynanan Avrupa Futbol Şampiyonası (EURO 2024) son 16 turunda Türkiye’nin Avusturya’yı elediği karşılaşmada galibiyet golünü atan oyuncu Demiral, “gri kurt selamı” olarak bilinen “kurt” jesti yaptı, parmakları zafer sevinciyle. Olayın ardından UEFA, Demiral hakkında soruşturma başlattı.

Alman Bild gazetesi perşembe günü geç saatlerde Demiral’e iki maç ceza verildiğini belirtirken, Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) haberi doğrulamayarak, “Yarın sabaha kadar savunmamız var” dedi.

Karar, TFF’nin bu sabah yaptığı savunmanın ardından geldi.

Demiral: ‘Yaptığım işten çok mutluyum’

Milli takım oyuncusu Merih Demiral, çarşamba günü galibiyet kutlamasında verilen “bozkurt selamı”na ilişkin yaptığı açıklamada, “İki gol attığım için çok mutluyum. Aklımda bir gol kutlaması vardı, yaptım, bununla alakalı. Türkiye olarak Türk olmaktan gurur duyuyorum, o yüzden golün ardından bunu söyledim.” “Bunu iliklerime kadar hissettim, böyle bir şey yapmak istedim ve bunu yaptığım için çok mutluyum” dedi.

Demiral, şunları da ekledi: “Taraftarlarımızın tribünlerde bunu yaptığını gördüm, onları gördükten sonra daha çok yapmak istedim, çok mutluyum.”

“Gri Kurt Selamı” yasaktır

Avusturya’da 2019 yılında yürürlüğe giren ve son 16 turda Türkiye’ye mağlup olan “Semboller Kanunu” kapsamında “Gri Kurt Selamı” olarak bilinen hareket, “aşırıcılık ve Siyasal İslam ile mücadele” gerekçesiyle yasaklanmıştı. “. .

Semboller Kanunu kapsamında “gri kurt” sembolünün yanı sıra Avrupa Birliği (AB), ABD (ABD), Türkiye ve Türkiye tarafından terör örgütü olarak kabul edilen Kürdistan İşçi Partisi (PKK) de yer alıyor. diğer birçok ülkeden Müslüman Kardeşler, Hamas, Lübnan Hizbullahı, Hırvatlar gibi aşırı milliyetçi gruplara ait sembol ve işaretler yasaktır.

Fransa ise 2020 yılında Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile Ülkü Ocakları’nın ülkedeki faaliyetlerini resmen yasaklamıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

okulturlari.org
Antalya Haber Sunucu
meritking