Gün içinde bunu yapıyorsanız dikkat! O hastalığın riskini yüzde 63 yükseltiyor

0

Yapılan bir araştırmaya göre günün büyük bir bölümünü oturarak geçiren kişilerin Alzheimer’a yakalanma riski daha çok. Uzmanlar, günde 10 saat oturan kişilerin, 9 saat oturanlara oranla yüzde 8 daha fazla demans riskiyle karşı karşıya olduklarını belirtti.

DİKKAT ÇEKEN RAKAMLAR

İngiliz Kalp Vakfı’ndan yapılan açıklamada çalışma dönemindeki yetişkinlerin günde ortalama 9,5 saat hareketsiz zaman harcadıkları belirtildi. Bahsi geçen açıklamada bu sürenin 65 ila 74 yaş arasında on saate, 75 yaş üstünde ise 11 saate çıktığı ifade edildi.

565

ALZHEİMER’A YAKALANMA RİSKİNİ YÜZDE 63 ARTIRIYOR

USC ve Arizona Üniversitesi’ndeki araştırmacılar; düzenli olarak 12 saat boyunca oturan kişilerin yüzde 63’e yakın bir oranda Alzheimer’a yakalanma riski olduğunu belirtti.

66

ÇEŞİTLİ HASTALIKLARI DA BERABERİNDE GETİRİYOR

Hareketsiz bir yaşam çeşitli sağlık sorunlarını da beraberinde getiriyor. Bilişsel sağlığın bozulmasından kronik kalp rahatsızlıklarına kadar birçok rahatsızlık yaşanabileceğini belirten uzmanlar, bu durumun genç yaşta ölüm riskine zemin hazırlayabileceğini vurguladı.

2000000

Uzun süre oturan kişilerde görülen rahatsızlıkları şöyle tanımlıyor:

  • Az kullanılan bacaklarda ve kalçalarda kas zayıflaması meydana gelir.

  • Metabolizma yavaşlar. Bu durum daha hızlı kilo alınmasına yol açar.

  • Oturma pozisyonu omurgadaki disklerin sıkışmaya ve sırt yapısına zarar vermeye neden olur. Bu nedenle sıklıkla kalça ve sırt bölümünde ağrıyla karşılaşma olasılığınız artar.

  • Depresyona yol açar,

  • Net bir kanıt elde edilmemiş olsa da; uzun süre boyunca oturmak, rahim, akciğer ve kolon kanseri riskini de büyük oranda artırabildiği uzmanlar tarafından değerlendiriliyor.
ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
12 yaşındaki çocuğa cinsel istismar! Her detayı iğrenç: Yarı çıplak halde...12 yaşındaki çocuğa cinsel istismar! Her detayı iğrenç: Yarı çıplak halde…
İstanbul’da anket sonuçları ne durumda? Tevfik Göksu açıkladı...İstanbul’da anket sonuçları ne durumda? Tevfik Göksu açıkladı…
Son dakika | Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 'yönetim sistemi' mesajı! Tüm partilere çağrı yaptı: 'Önümüzde fırsat var'Son dakika | Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan ‘yönetim sistemi’ mesajı! Tüm partilere çağrı yaptı: ‘Önümüzde fırsat var’

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku