Pazar, Temmuz 14

Nairobi’de aslanlara kolye zorunluluğu | Euronews

REKLAM

Nairobi Milli Parkı’nda aslanlar artık kolye taşıyacak. Verici görevi yapan boyunluklar sayesinde onların harekat güzergahları daha yakından izlenebilecek. Proje sorumlusu Steve Njumbi bundaki temel amacın hem aslanların hem de insanların güvenliği olduğunu ifade ediyor:

“Aslanlar parktan çıkıyorlardı ve tehlikeli olmamaları için de öldürülüyorlardı. Eğer böyle devam edilirse açık ki aslan kalmayacak. Biz de bunu önleyebilmek için onlara birer kolye takıyoruz. Böylece onları izleyebileceğiz ve parktan çıkmalarına engel olabileceğiz.”

“Nairobi milli parkı 11 kilometrekarelik bir alanda kurulu. Parkta 23-25 arası sayıda asklan bulunduğunu düşünüyoruz. 5’ine bu vericiler takıldı daha sonra 6’sı daha bu ekipmanla donatılacak. Böylece toplam 11’e ulaşacak ve biz de Aslanların hareketleriyle ilgili daha fazla fikir sahibi olabileceğiz.

Park içerisinde yapılan yol çalışmaları da aslanları rahatsız etmiş ve onların dışarıya çıkma arayışlarını arttırmış. Parktakilerle birlikte Kenya’da toplam 2 bin kadar aslan kaldığı düşünülüyor.

Nairobi Milli Parkı gergedanlardan şempanzelere yaklaşık 100 farklı memeli türüne ev sahipliği yapıyor. Ayrıca 40 farklı göçmen kuş türü de mevsimine göre burada konaklıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sponspor Bağlantılar: baraj doluluk oranları - izmir su kesintisi - Adana Demirspor - 2024 Yerel Seçimleri -
okulturlari.org
Antalya Haber Sunucu
marsbahis giriş