Pazartesi, Temmuz 22

Piyasa tahmini: tüm gözler Boe, SNB ve RBA’nın faiz oranı kararlarında

Bu haberin ilk yayınlandığı dil İngilizcedir.

İngiltere Merkez Bankası (BoE), İsviçre Ulusal Bankası (SNB) ve Avustralya Merkez Bankası’nın (RBA) bu hafta faiz oranlarına karar vermesi, küresel piyasalarda volatiliteyi artırma potansiyeli taşıyor.

REKLAM

Avrupa Merkez Bankası (ECB) ve Kanada Merkez Bankası’nın (BoC) bu ayın başında yaptığı faiz indirimlerinin ardından İngiltere, İsviçre ve Avustralya başta olmak üzere birçok ülkenin merkez bankaları faiz belirlemeye hazırlanıyor. Geçtiğimiz hafta ABD Merkez Bankası (FED), bu yıl faiz indirimi öngörüsünde bulundu. İsviçre Ulusal Bankası (SNB) Mart ayında faiz oranlarını düşürerek bu grupta faiz oranlarını düşüren ilk merkez bankası oldu. Yatırımcılar, diğer merkez bankalarının da aynı yolu izleyip izlemeyeceğini veya en azından ileriye yönelik net sinyaller verip vermeyeceğini yakından takip edecek.

Avrupa

Almanya, Fransa ve avro bölgesi için haziran ayı imalat sanayi satın alma yöneticileri endeksi (PMI) bu hafta açıklanacak. Euro Bölgesi’nde imalat faaliyetleri mayıs ayında daralmaya devam ederken, veriler hem Fransa’da hem de Almanya’da yavaşlamanın hafiflediğini gösterdi. Mayıs ayında Almanya’da PMI endeksi art arda üçüncü ayda da genişlemeye devam etti. Ortak görüş, hizmet faaliyetinin Haziran ayında iyileşmeye devam edeceği yönünde.

İngiltere Merkez Bankası’nın (BoE) İngiltere’deki faiz oranı kararı bölgesel piyasalar için önemli bir odak noktası olacak. Enflasyon hedef seviyeye yaklaşsa bile bankanın faiz oranlarını sabit tutması bekleniyor. Ancak BoE, ekonomik büyümenin durması nedeniyle güvercin bir duruş sergilemeye başladı. Mayıs ayında yapılan para politikası faiz toplantısında para politikası komitesinin yedi üyesi faiz oranlarının sabit tutulması yönünde oy kullanırken, iki üye ise faiz oranlarının düşürülmesi yönünde oy kullandı.

Ayrıca BoE Başkanı Andrew Bailey son toplantıda genel seçimlerden önce faiz indirimlerinin söz konusu olmaması gerektiğini söyledi. Başbakan Rishi Sunak’ın erken seçim çağrısı, Haziran ayında faiz indirimi olasılığını güçlendirmiş olabilir ve bu da İngiliz borsalarında yükselişe yol açabilir. Ülke ayrıca son aylarda genişlemeye devam eden imalat ve hizmet sektörlerine ilişkin önemli PMI verilerini de raporlayacak. Her iki veri setinin de Haziran ayında büyümeye devam etmesi bekleniyor. Mayıs ayına ait perakende satış verileri de bu hafta açıklanacak ve fikir birliği, Nisan ayındaki %2,3’lük düşüşün ardından aylık büyümenin %1,6 olması yönünde.

İsviçre’de, ülkedeki enflasyonun Mayıs ayının ikinci ayında %1,4’e yükselerek Aralık 2023’ten bu yana en yüksek seviyesine ulaşması nedeniyle SNB’nin faiz oranını %1,5’te sabit tutması bekleniyor.

ABD

Bu hafta ABD’de en önemli ekonomik veri Mayıs ayı perakende satış ile imalat ve hizmet PMI’ları olacak. Perakende satış hacmi Nisan ayında beklenmedik bir şekilde sabit kaldı ve bu da ABD’li tüketicilerin yavaşlayan istihdam piyasasında harcama konusunda temkinli davrandıklarının sinyalini verdi. İşsizlik oranı Mayıs ayında %4 ile Ocak 2022’den bu yana en yüksek seviyesine yükseldi. Konsensüs, Mayıs ayında aylık %0,3 artış olacağı yönünde.

Ek olarak, S&P’nin küresel ABD imalat ve hizmet PMI’ı Mayıs ayı için ılımlı bir artışa işaret ederek 51,3’e revize edildi. Ancak aynı ayda ISM imalat PMI’ı daraldı. Veriler ülkede ekonomik büyümenin yavaşladığını göstererek Fed’in faiz indirimine başlamasına yol açarken, enflasyon hedef seviyesinin oldukça üzerinde kalmaya devam etti. Konsensüse göre ABD imalat ve hizmet PMI’ları Haziran ayında genişlemeye devam edecek.

Asya Pasifik

Avustralya Merkez Bankası’nın (RBA) faiz oranı kararı bu hafta yakından izlenecek ve bankanın faiz oranını (OCR) art arda beşinci yıl için %4,35’te tutması bekleniyor. Aylık enflasyon Mart’taki %3,5’ten Nisan’da %3,6’ya yükselerek hedef olan %2’nin oldukça üzerine çıktı.

Ayrıca Çin, ülke için önemli ekonomik göstergeler olan sanayi üretimi, perakende satışlar ve istihdama ilişkin verileri de Pazartesi günü yayınlayacak. Ayrıca Çin Halk Bankası 1 ve 5 yıllık kredi faiz oranlarını belirlemeye hazırlanırken bu hafta herhangi bir değişiklik beklenmiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

okulturlari.org
Antalya Haber Sunucu
meritking